Overwegingen bij COM(2007)746 - Maatregelen ter uitvoering van de btw-richtlijn wat betreft de behandeling van verzekerings- en financiële diensten

Dit is een beperkte versie

U kijkt naar een beperkte versie van dit dossier in de EU Monitor.

 
 
(1) De bestaande btw-vrijstellingsregels voor financiële en verzekeringsdiensten die zijn vastgesteld in Richtlijn 2006/112/EG van de Raad van 28 november 2006 betreffende het gemeenschappelijke stelsel van belasting over de toegevoegde waarde[3], zijn achterhaald en worden op uiteenlopende wijze uitgelegd en toegepast. De complexiteit van de regelgeving en de verschillen in administratieve praktijken veroorzaken rechtsonzekerheid bij marktdeelnemers en belastingautoriteiten. Deze onzekerheid heeft aanleiding gegeven tot talrijke geschillen en heeft de administratieve lasten verhoogd. Er moet derhalve worden verduidelijkt welke verzekerings- en financiële diensten zijn vrijgesteld, om aldus meer rechtszekerheid te creëren en de administratieve lasten van marktdeelnemers en autoriteiten te verminderen.

(2) Richtlijn 2006/112/EG is gewijzigd bij Richtlijn 20xx/xxx/EG wat betreft de behandeling van verzekerings- en financiële diensten, teneinde rekening te houden met ontwikkelingen in de markt voor financiële diensten. Teneinde een uniforme toepassing van artikel 135, lid 1, onder a) tot en met g), en van artikel 135 bis van Richtlijn 2006/112/EG te garanderen en een eenduidig antwoord te geven op de vraag of een dienst krachtens die bepalingen is vrijgesteld, moet worden verduidelijkt welke diensten onder de in artikel 135, lid 1, onder a) tot en met g), van die richtlijn genoemde categorieën vallen en welke ervan zijn uitgesloten.

(3) Het is dienstig regels vast te stellen als antwoord op specifieke toepassingsvragen teneinde op dat gebied in de hele Gemeenschap een consistente handelwijze te bewerkstelligen. Er dient meer duidelijkheid te worden gecreëerd ten aanzien van diensten die onder artikel 135, lid 1, onder a) tot en met g), en artikel 135, lid 1 bis, van Richtlijn 2006/112/EG vallen. Gelet op de complexiteit van de markten voor financiële diensten en de voortdurende ontwikkeling van nieuwe producten mag geen uitputtende opsomming worden gegeven van gevallen die onder de vrijstelling vallen dan wel ervan zijn uitgesloten.

(4) Er heerst onzekerheid over de btw-behandeling van bepaalde diensten die een afzonderlijk geheel vormen maar tegelijkertijd ook een component zijn van een verzekerings- of financiële dienst. Daarom is het passend een nadere opsomming te geven van bepaalde diensten die het kenmerkende en essentiële karakter van de vrijgestelde diensten in kwestie hebben, alsook van andere diensten die dat karakter niet hebben. Gelet op de criteria die het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen in zijn jurisprudentie heef ontwikkeld, dient in aanmerking te worden genomen of de diensten in kwestie de financiële of juridische situatie van de partijen bij een vrijgestelde handeling wijzigen dan wel of zij slechts een materiële of technische dienst vormen.

(5) Overeenkomstig het evenredigheidsbeginsel is het voor de verwezenlijking van de doelstelling om een grotere eenvormigheid bij de toepassing van het bestaande btw-stelsel te bewerkstelligen, noodzakelijk en passend voorschriften vast te stellen ter uitvoering van artikel 135, lid 1, onder a) tot en met g), artikel 135, lid 1 bis, en artikel 135 bis van Richtlijn 2006/112/EG. Deze verordening gaat overeenkomstig artikel 5, derde alinea, van het Verdrag niet verder dan nodig is om de beoogde doelstelling te verwezenlijken.

(6) Het is noodzakelijk en passend dat Richtlijn 20xx/xxx/EG en deze verordening vanaf dezelfde datum van toepassing zijn.