Bijlagen bij COM(2000)888 - Internemarktstrategie voor de dienstensector

Dit is een beperkte versie

U kijkt naar een beperkte versie van dit dossier in de EU Monitor.

dossier COM(2000)888 - Internemarktstrategie voor de dienstensector.
document COM(2000)888 NLEN
datum 29 december 2000
bijlage 1.De Commissie verzoekt het Parlement en de Raad om deze tweefasenstrategie goed te keuren. De Commissie staat ook open voor opmerkingen van alle belanghebbende partijen, die uiterlijk op 1 juni 2001 moeten worden verstuurd naar:

DG Interne markt

Europese Commissie

Wetstraat 200

1049 Brussel

of per e-mail worden verstuurd naar: markt-services@cec.eu.int

Bijlage: de tweefasenstrategie

2001

De Commissie dringt er bij de Raad en het Parlement op aan om in 2001 snel een overeenkomst te bereiken over de belangrijkste wetgevingsvoorstellen die een invloed hebben op de dienstenactiviteiten in de interne markt:

- voorstel voor een richtlijn betreffende de coördinatie van de procedures voor het plaatsen van overheidsopdrachten voor leveringen, diensten en werken (COM(2000) 275 def.);

- voorstel voor een richtlijn betreffende de verkoop op afstand van financiële diensten aan consumenten en tot wijziging van de richtlijnen 97/7/EG en 98/27/EG (COM(1999) 385 def.);

- alle voorstellen naar aanleiding van de in 1999 door de Commissie opgestelde herziening van het regelgevend kader inzake telecommunicatie, met het oog op de verwezenlijking van volledig geïntegreerde en geliberaliseerde telecommunicatiemarkten tegen eind 2001;

- voorstel voor een richtlijn met betrekking tot de verdere openstelling van de postmarkt in de Gemeenschap voor mededinging (COM(2000) 319 def.);

- voorstel voor een richtlijn betreffende de harmonisatie van bepaalde aspecten van het auteursrecht en de naburige rechten in de informatiemaatschappij (SEC(2000) 1734 def.)

Strategie van de EU inzake de financiële verslaglegging: verdere wetgevende maatregelen (COM(2000) 359 def.);

- voorstel voor een richtlijn inzake het vennootschapsrecht betreffende het overnamebod (COM(1997) 565 def.);

- Voorstel voor een richtlijn tot wijziging van Richtlijn 77/388/EEG met betrekking tot de regeling inzake de belasting over de toegevoegde waarde die van toepassing is op bepaalde diensten die met elektronische middelen worden verricht.

De Commissie zal ook de volgende acties ondernemen:

Actie 1 Het opstarten van nieuwe initiatieven om belemmeringen van de interne markt op te heffen en het concurrentievermogen van de EU-dienstenmarkt te vergroten, met name inzake:

- commerciële communicatie (verkoopbevordering);

- gereglementeerde beroepen (erkenning van kwalificaties);

- financiële diensten en elektronische handel;

- namaak en piraterij.

Actie 2 Het presenteren van een verslag over de herziening van afzonderlijke richtlijnen zodat ze beter kunnen bijdragen tot de werking van de interne dienstenmarkt, met name:

Richtlijn 98/48/EG betreffende een informatieprocedure op het gebied van normen en technische voorschriften

Richtlijn 98/84/EG betreffende de rechtsbescherming van diensten gebaseerd op of bestaande uit voorwaardelijke toegang;

- Richtlijn 93/83/EEG betreffende het auteursrecht en naburige rechten op het gebied van de satellietomroep en de doorgifte via de kabel

- Richtlijn 96/9/EG betreffende de rechtsbescherming van databanken.

Actie 3 Het treffen van flankerende maatregelen om het concurrentievermogen van de EU-dienstensector te ondersteunen:

- de statistische gegevens van de Gemeenschap over de dienstensector verbeteren door een snellere uitvoering van bestaande wetgeving op het gebied van de statistiek en, zo nodig, door aanvullende enquêtes;

- een benchmarkingproject opstarten voor de ontwikkeling van een betrouwbare methodiek voor het verkrijgen van indicatoren betreffende de immateriële activa van ondernemingen in de dienstensector en de verslaglegging hierover;

- nagaan hoe de ICT-opleiding kan worden afgestemd op de specifieke behoeften van ondernemingen in de dienstensector;

- op gerichte wijze het innovatieproces in het kader van het zesde O&O-kaderprogramma verbeteren.

Actie 4 Een systematisch onderzoek naar belemmeringen voor diensten in de interne markt verrichten, teneinde te bepalen waar zich specifieke problemen voordoen. De resultaten van deze enquête zullen:

- worden geanalyseerd om te bepalen op welke belangrijke gebieden sneller inbreukprocedures moeten worden ingeleid;

- worden gebruikt om het internetinitiatief van de Commissie "Dialoog met burgers en bedrijfsleven" verder te verbeteren;

- worden gepresenteerd aan een forum van nationale deskundigen op hoog niveau en belanghebbende partijen teneinde, voor zover mogelijk, vastgestelde problemen te bespreken en op te lossen;

- worden gebundeld in een verslag aan het Europees Parlement en de Raad betreffende de werking van de interne dienstenmarkt, dat dienst zal doen als uitgangspunt voor de acties in 2002.

2002

Op basis van de in 2001 verrichte analyses, die geleid hebben tot de vaststelling van belemmeringen voor het vrije verkeer van diensten, zullen de volgende acties worden ondernomen:

Actie 1 - Het opstellen van een lijst van belemmeringen die door de Verdragsbeginselen uit de weg kunnen worden geruimd. De Commissie zal een systematische en allesomvattende lijst opstellen van alle belemmeringen die door directe toepassing van het Verdrag uit de weg kunnen worden geruimd, maar waartegen nog geen inbreukprocedure werd ingeleid. Deze lijst zal aan de lidstaten worden overgemaakt, met het verzoek al deze belemmeringen volgens een strikt tijdschema op te heffen. Indien in 2001 of daarvoor reeds inbreukprocedures werden ingeleid, zullen deze worden verdergezet.

Actie 2 - Het uitvoeren van een pakket niet-wetgevende maatregelen. De Commissie zal specifieke instrumenten voorstellen voor niet-wetgevende belemmeringen die via alternatieve niet-wetgevende instrumenten uit de weg kunnen worden geruimd, zoals gedragscodes, alternatieve mechanismen voor geschillenbeslechting en bewustmakingsacties die gericht zijn op het verbeteren van de informatiestroom.

Actie 3 - Harmonisatiemaatregelen voorstellen. Voor belemmeringen die horizontaal van aard zijn, zal een instrument worden voorgesteld dat de volgende elementen bevat:

- gerichte harmonisatie van vereisten die een invloed hebben op verscheidene sectoren of die zich van de ene naar de andere sector voortplanten, op basis van een hoog bescherming van doelstellingen van algemeen belang;

- een mechanisme om te waarborgen dat de interne markt door alle Europese dienstverrichters als thuismarkt kan worden beschouwd, met name door een efficiënte toepassing van het beginsel van wederzijdse erkenning;

- procedures om gelijke tred te houden met nieuwe marktontwikkelingen en de ontwikkeling van het recht, teneinde te voorkomen dat de interne markt weer uiteenvalt en om in een vroeg stadium vast te stellen dat behoefte bestaat aan nieuwe communautaire wetgeving.

Als het onmogelijk is om regelgevende obstakels door middel van dergelijke horizontale instrumenten op te heffen, zullen ze via aanvullende harmonisatiemaatregelen worden aangepakt. Uit ervaring is gebleken dat deze aanvullende harmonisatiemaatregelen waarschijnlijk nodig zullen zijn op gebieden waar de bescherming van de gezondheid en de consument een belangrijke rol speelt.


FINANCIEEL MEMORANDUM

1. Titel van de maatregel

Mededeling van de Europese Commissie aan het Europees Parlement en de Raad - een internemarktstrategie voor de dienstensector.

2. Begrotingsonderdeel

B5-3001 - Toepassing en ontwikkeling van de interne markt

B5-3002B - Werking en ontwikkeling van de interne markt

3. Rechtsgrond

Mededeling van de Europese Commissie aan het Europees Parlement en de Raad - een internemarktstrategie voor de dienstensector (artikelen 47, 49, 55, 95 en 157 van het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap)

4. Omschrijving van de maatregel

4.1 Algemeen doel

Diensten zijn steeds meer de motor van de Europese economie. De Europese Raad van Lissabon heeft de Commissie dan ook verzocht een nieuwe internemarktstrategie voor de opheffing van belemmeringen in het dienstenverkeer voor te stellen als hoofdbestanddeel van haar beleid om Europa om te vormen tot "de meest concurrerende en dynamische kenniseconomie van de wereld (...) die in staat is tot duurzame economische groei met meer en betere banen en een hechtere sociale samenhang".

Door de technologische verandering is het absolute noodzaak dat alle ongerechtvaardigde belemmeringen voor het vrij verrichten van diensten uit de weg worden geruimd. Het concurrentievermogen van ondernemingen hangt steeds meer af van het geslaagde ontwerp en beheer van diensten en van de goede integratie ervan in de bedrijfsvoering en verkoopactiviteiten. Vele productiebedrijven bieden nu naast goederen ook diensten aan om toegevoegde waarde te scheppen en zich van hun concurrenten te onderscheiden. Efficiënte diensten zijn dus een belangrijke motor van de concurrentie geworden. De toegang tot doeltreffende diensten van hoge kwaliteit is duidelijk van invloed op de levenskwaliteit van de Europese burger. Niet te rechtvaardigen en vermijdbare belemmeringen die er toe leiden dat diensten op nationaal en niet op internemarktniveau worden verricht, zijn dus een zaak die ons allen aangaat.

Met deze mededeling komt de Commissie tegemoet aan het verzoek van de Europese Raad van Lissabon, die de Commissie en de lidstaten heeft opgeroepen een alomvattende internemarktstrategie op te zetten om een eind te maken aan belemmeringen in het dienstenverkeer. De mededeling moet de aanzet geven tot een aanpassing van de interne markt aan de fundamentele verandering die zich heeft voorgedaan in de wijze waarop diensten worden aangeboden en afgeleverd.

Bij het beleid tot opheffing van belemmeringen voor diensten zal worden voortgebouwd op de concrete successen van het internemarktbeleid in recente jaren, waarbij gebruik wordt gemaakt van technieken die door de uitvoering van het actieprogramma voor de interne markt van 1997 en de strategie voor de Europese interne markt verder zijn verbeterd. Deze ervaringen hebben duidelijk gemaakt dat een evenwicht moet worden gevonden tussen wetgevende en niet-wetgevende maatregelen en tussen harmonisatie en wederzijdse erkenning en dat alle belanghebbenden in een vroeg stadium bij dit proces moeten worden betrokken.


De Commissie zal onderzoeken of de regelgeving voor diensten door technologische en marktontwikkelingen verouderd is geraakt en of er andere belemmeringen zijn die ondernemingen en particulieren ervan weerhouden van grensoverschrijdende diensten gebruik te maken. Voor dit onderzoek zal gebruik worden gemaakt van extern verzamelde gegevens (een enquête en een vervolgstudie), zal een deskundigengroep bestaande uit vertegenwoordigers van de lidstaten worden geraadpleegd en zal een in-houseanalyse worden uitgevoerd.

De zes hoofdpunten die door de Commissie zullen worden bestudeerd zijn:

1. Belemmeringen die zich voordoen in verband met de oprichting van ondernemingen;

2. Belemmeringen bij het gebruik van diensten door ondernemingen en particuliere consumenten;

3. Belemmeringen bij de verkoopbevordering door ondernemingen;

4. Belemmeringen die ondernemingen bij de distributie ondervinden (inclusief detailhandel);

5. Belemmeringen bij de verkoop of het sluiten van contracten met betrekking tot een handelstransactie;

6. Belemmeringen die voortvloeien uit tekortkomingen in de kadervoorwaarden voor een efficiënte klantenservice.

De Commissie zal op basis van een grondige evaluatie van deze belemmeringen een aantal wetgevende en niet-wetgevende maatregelen voorstellen.

4.2 Looptijd, wijze van vernieuwing of verlenging

2001 - 2002

5. Indeling van uitgaven en ontvangsten

6. Aard van uitgaven en ontvangsten

De maatregel zal vooral personeel vergen. Ook zal behoefte bestaan aan kwantitatieve en kwalitatieve gegevens om de precieze aard van belemmeringen voor dienstverrichters en gebruikers alsmede de daaruit voortvloeiende gevolgen in andere sectoren van de economie vast te stellen. Naar schatting zal voor de operationele studies en enquêtes ± 0,85 miljoen euro benodigd zijn.


7. Financiële gevolgen

DG MARKT

(in 1000 EUR)

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

DG ENTR

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

Algemeen totaal

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

8. Maatregelen ter bestrijding van fraude

Bij de verificatie van de uitgaven wordt vóór betaling onder andere gecontroleerd of de taken naar behoren zijn uitgevoerd, rekening houdend met de contractuele verplichtingen en de beginselen van zuinigheid en degelijk financieel beheer. Fraudebestrijdingsmaatregelen (controle, verslagen enz.) maken deel uit van alle overeenkomsten die tussen de Commissie en de begunstigden worden gesloten.

9. Elementen voor kosten-batenanalyse

Aangezien diensten het leeuwendeel van de EU-economie vertegenwoordigen, zal elk horizontaal initiatief van de Commissie dat gericht is op het opheffen van belemmeringen een aanzienlijk effect op de personele middelen hebben. Gezien de grootschalige en originele aard van het werk waarin de mededeling voorziet en het strikte tijdschema voor de uitvoering ervan, kan het succes van dit werk op de meest doeltreffende wijze worden gegarandeerd door een aantal ervaren personeelsleden intensief te gebruiken (zie punt 10) gedurende een relatief korte periode (2 jaar).

De personele middelen moeten als volgt worden verdeeld:

4 personeelsleden - regelgevende beoordeling van belemmeringen,

2 posten - economische analyse van het effect van belemmeringen en hun gevolgen voor de volledige economie van de EU

4 posten - voorbereiding van de harmonisatie en andere voorstellen om belemmeringen op te heffen

Ondersteuning: 2 C-posten

Coördinatie: 0,5 A-posten

Gezien de delicate aard van zowel de beoordeling van de belemmeringen als de voorstellen om ze op te heffen en gezien de behoefte aan nauwe samenwerking met andere diensten van de Commissie, met andere Europese instellingen en met de lidstaten, is het doeltreffend om alleen de in punt 7 vermelde studies uit te besteden.

9.1 Specifieke en kwantificeerbare doelstellingen, doelgroep

Door aanpassing van de regelgeving aan de marktontwikkeling, met name aan die welke voortvloeit uit de technologische verandering, op basis van het in de mededeling voorgestelde beleid zullen gebruikers en verrichters van diensten doeltreffender op de interne markt kunnen opereren. De kwantitatieve meting wordt uitgevoerd door middel van de standaardinstrumenten voor het beoordelen van het internemarktbeleid: het halfjaarlijkse scorebord van de interne markt, de jaarlijkse bedrijvenenquête in de interne markt, het jaarlijkse verslag van de Commissie betreffende het concurrentievermogen en het jaarlijkse verslag van de Commissie over de werking van de producten- en kapitaalmarkten (ook wel het "Cardiff-verslag" genoemd).

9.2 Motivering van de maatregel

Met de mededeling wordt ingegaan op een verzoek van de Europese Raad van Lissabon om een allesomvattende marktstrategie voor de opheffing van belemmeringen in het dienstenverkeer voor te stellen. In de mededeling wordt er rekening mee gehouden dat de informatiemaatschappij zeer grote invloed zal hebben op de wijze waarop diensten worden aangeboden, niet alleen on line maar ook off line. Een snellere verspreiding van innovatie zal een weerslag hebben op alle aspecten van de dienstverlening, omdat de concurrentie hierdoor zal toenemen en er minder tijd beschikbaar zal zijn om investeringen te laten renderen. Er bestaat nu meer dan ooit behoefte aan grotere geografische markten om hiervoor te compenseren.

9.3 Follow-up en evaluatie van de maatregel

De Commissie is voornemens om het Europees Parlement en de Raad eind 2001 haar voorlopige conclusies over de noodzakelijke maatregelen en eind 2002 eventueel (een) wetgevingsvoorstel(len) en een definitieve evaluatie voor te leggen.


10. Huishoudelijke uitgaven (Afdeling III, Deel A van de algemene begroting)

De vereisten inzake personele en administratieve middelen moeten worden gedekt door de allocatie die aan het desbetreffende DG is toegekend.

10.1 Gevolgen voor de personeelssterkte

Algemene gevolgen

>RUIMTE VOOR DE TABEL>

Het grootste gedeelte van het personeel is nodig tegen midden 2001.

10.2 Financiële gevolgen van het extra personeel

(in EUR)

>RUIMTE VOOR DE TABEL>


10.3 Stijging van andere huishoudelijke uitgaven als gevolg van de maatregel

(in 1 000 EUR)

>RUIMTE VOOR DE TABEL>


De kredieten zullen uit de reeds aan DG MARKT toegekende middelen worden geput.