Mededeling lokale dimensie werkgelegenheidsstrategie - Hoofdinhoud
Inhoudsopgave
Documentdatum | 28-01-2002 |
---|---|
Publicatiedatum | 07-04-2009 |
Kenmerk | 22112, 219, 6 |
Titel
Mededeling van de Commissie aan de Raad, het Europees parlement, het economisch en sociaal comité en het comité van de regio's: Een sterkere lokale dimensie voor de Europese Werkgelegenheidsstrategie.
Datum Raadsdocument
08 november 2001
nr. Raadsdocument
13 711/01
nr. Commissiedocument
COM(2001) 629 def
Eerstverantwoordelijk ministerie
SZW i.o.m. FIN, EZ, BZK
Behandelingstraject in Brussel
Nog niet bekend.
Consequenties voor EG-begroting in EURO (per jaar)
Geen
Korte inhoud en doelstelling van het voorstel
De mededeling behelst de inrichting van lokale/regionale werkgelegenheidsstrategieën en actieplannen werkgelegenheid naar het voorbeeld van de Nationale Actieplannen werkgelegenheid (NAP) en de Europese werkgelegenheidsstrategie. Gesteld wordt dat hoewel het werkgelegenheidsbeleid op nationaal/Europees niveau wordt vastgesteld, dit veelal op regionaal en lokaal niveau wordt uitgevoerd. Voor een effectievere werking van het werkgelegenheidsbeleid zouden ook regionale en/of lokale overheden een eigen strategie moeten kunnen ontwikkelen. Daarnaast zouden lokale initiatieven beter kunnen aansluiten op de Europese werkgelegenheidsstrategie en de NAP en zouden lokale overheden meer betrokken kunnen worden bij het opstellen van het NAP. In een aantal lidstaten wordt dit volgens de mededeling reeds gedaan. Daarnaast stelt de mededeling dat de Commissie in de budgetperiode 20002006 meer aandacht heeft voor de lokale dimensie bij initiatieven in het kader van het ESF. Hiermee zou dus reeds een begin zijn gemaakt en de mededeling stelt dat hiermee verder gegaan zal worden en dat een nauwere band tussen de ESF-programma's en de Europese werkgelegenheidsstrategie gecreëerd moet worden.
Ook wil de Commissie dat lokale actoren meer bij de dimensie «gendergelijkheid» uit de werkgelegenheidsstrategie betrokken moeten worden via het opstellen van lokale werkgelegenheidsstrategieën.
Rechtsbasis van het voorstel
N.v.t., het betreft een mededeling.
Subsidiariteit, proportionaliteit, deregulering
De Europese Commissie is via de Europese Werkgelegenheidsstrategie betrokken bij het werkgelegenheidsbeleid van Lidstaten. Het regionale en lokale werkgelegenheidsbeleid valt onder de verantwoordelijkheid van de Lidstaten die over het beleid als geheel rapporteren aan Brussel. Een directe participatie van de Europese Commissie in het lokaal en regionaal beleid binnen een Lidstaat past hier in beginsel niet bij. Nederlandse belangen:
Nederland heeft belang bij een beleid gericht op vergroting van de arbeidsparticipatie en verbetering van de werking van de Europese arbeidsmarkt. Voorstellen dienen recht te doen aan de bestaande verantwoordelijkheidsverdeling tussen nationale en regionale/lokale overheden op werkgelegenheidsterrein.
Consequenties voor nationale regelgeving/beleid c.q. decentrale overheden (betrokkenheid IPO/VNG)
VNG is betrokken.
Rol EP in de besluitvormingsprocedure
In dit stadium geen, het betreft een mededeling die het EP ook is toegegaan.