D66: Europa moet EU uitbreiding volop gebruiken om democratisering te bevorderen

Met dank overgenomen van M.R. (Marietje) Schaake i, gepubliceerd op dinsdag 30 september 2014, 2:21.

D66-Europarlementariër Marietje Schaake wil dat de Commissaris voor Uitbreiding en Nabuurschapsbeleid een nieuwe start maakt in de relatie tussen Turkije en de Europese Unie. Vandaag wordt Johannes Hahn, kandidaat-Commissaris, gehoord in het Europees Parlement. Jean-Claude Juncker, President van de Commissie, stelde eerder dat hij tegen verdere uitbreiding van de EU is de komende vijf jaar. Volgens D66-Europarlementariër Marietje Schaake geeft het bevriezen van de EU-uitbreiding een onverstandig signaal af: “Het traject naar EU-lidmaatschap moeten we juist inzetten om bijvoorbeeld de rechtstaat in Turkije te verbeteren. Dit bij voorbaat voor 5 jaar bevriezen is niet verstandig: het neemt de prikkel voor hervormingen weg en daarmee de geloofwaardigheid van de EU.”

Turkije

Om de crisis in Irak en Syrië op te lossen, en in het offensief tegen IS, wordt samenwerking gezocht met Turkije. Dit is begrijpelijk, maar de samenwerking om IS te bestrijden mag geen excuus zijn om de uitholling van de rechtsstaat in Turkije te negeren. “De rechtsorde en scheiding der machten van Turkije zijn recent zwaar onder druk komen te staan. Fundamentele vrijheden worden steeds meer aan banden gelegd. Het moet duidelijk zijn dat Europa wil dat Turkije juist richting democratisering ontwikkelt.”

Schaake: “Om geloofwaardig te zijn, moet de EU zich tegelijk wel committeren aan Turkije. Daarom hebben we een ambitieuze Commissaris nodig, die de onderhandelingen met Turkije serieus neemt. Allereerst moeten daarom de onderhandelingen over hoofdstukken 23 en 24 beginnen, die gaan over fundamentele vrijheden en de rechtsstaat.”